Karayolları Taşıma Kanunu Hakkında Genel Bilgi

 Karayolları Taşıma Kanunu Hakkında Genel Bilgi
Evden eve nakliyat ve taşımacılık gibi karayolu üzerinden nakliye ve taşıma hizmeti sunmakta olan sektörlerin daha kaliteli, daha güvenli ve daha modern bir hizmet sunabilmeleri amacı ile devlet tarafından belirlemiş olan belli başlı yasalar ve kanunlar bulunmaktadır. Buna göre Karayolu Taşıma Kanunu başlangıç kısmında da ifade edildiği gibi; Kanun karayolu taşımalarını ülke ekonomisinin gerektirdiği şekilde düzenlemek, taşımada düzeni ve güvenliği sağlamak, taşımacı, acente ve taşıma işleri komisyoncuları ile nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği ve benzeri hizmetlerin şartlarını belirlemek amacını gütmektedir.

Ek olarak Karayolu Taşıma Kanunu; taşıma işlerinde istihdam edilenlerin niteliklerini, haklarını ve sorumluluklarını saptamak, karayolu taşımalarının, diğer taşıma sistemleri ile birlikte ve birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini ve mevcut imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamayı da hedeflemektedir.  

Karayolu Taşıma Kanunu kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yapılan evden eve nakliyat, yolcu ve eşya taşımalarını, taşımacıları, taşıma acentelerini, evden eve nakliyat, taşıma işleri komisyoncularını, nakliyat ambarı ve kargo işletmecilerini, taşıma işlerinde çalışanlar ile taşımalarda yararlanılan her türlü taşıt, araç, gereç, yapıları ve benzerlerini kapsamaktadır.  

Bunun dışında, Karayolu Taşıma Kanunu özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan nakliyat taşımaları, genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait otomobillerle yapılan taşımalar ile birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar ve lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar kapsam dışında bırakmaktadır.

Kanuna göre; şehir sınırları içerisindeki taşımalar ile yüz kilometreye kadar olan şehirlerarası nakliyat tasıma düzenlenmesi il ve ilçe trafik komisyonları ile işbirliği yapılmak suretiyle ilgili valiliklere, belediye sınırları içerisindeki şehir içi taşımalar belediyelere bu Kanuna göre düzenlenecek yönetmelik esaslarına uygun olarak bırakılabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 2013-09-18 13:24:56


Bu yazıyı 3 Kişi Beğendi 1069 Kişi Okudu


Benzer Yazılar

Yorum Yazın(Maximum characters: 100)
Karakter Kaldı.
Gönder
Yapılan yorumlarda IP adresi ve diğer bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Talep Şifreniz

Cep Telefonunuz

Nakliyat talebinize verilen teklifleri görmek için şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Talep eklerken kullanıdığınız cep telefon numaranızı giriniz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Nakliyat Uzmanı Görüşü
Mehmet Aydoğan
Nakliyat Uzm.

Evden eve nakliyat fiyatları hakkında bilgilendirme

Evden eve nakliyat fiyatları çok fazla esneklik göstermekte olduğu gibi çoğunlukla müşterilerin aklını karıştırmaktadır. Örnek olarak kişi a firmasından 1500 TL teklif alırken Devamı

EN ÇOK OKUNANLAR

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Günümüzde evden eve nakliyat hizmeti, insanların oluşan ihtiyaçlarına ve taleplerinin yoğunluğu nedeni ile oldukça büyük bir popülarite kazanmıştır. Günümüzde artık tü Devamı


Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Evden eve nakliyat sektörü içerisinde vatandaşlara sunulmakta olan evden eve nakliyat hizmetinin diğer pek çok hizmet alanında olduğu gibi en yüksek güvenlik önlemleri ile vatandaşlara sun Devamı


Haberdar Ol !

Portalımız hakkında haber ve duyurular haftalık email adresinize gönderilir.