Vergi Borçluları için Üzücü Haber

 Vergi Borçluları için Üzücü Haber
Teknoloji tüm alanlarda çok etkin olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde artık pek çok resmi işlemde de teknolojinin sunmakta olduğu olanaklardan yararlanılmakta ve internet etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu noktada Maliye Bakanlığı yeni bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmaya göre ise tüm kağıt ve kırtasiye işlemlerin bir kenara bırakılarak daha çok sanal platform üzerinden e-haciz işlemlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Ülkemizde, vergi veya trafik cezası borcu bulunan araçlara internet üzerinden şerh konulmasını öngören e-araç haciz projesi, gelecek sene aktif olarak hizmete başlıyor. Maliye Bakanlığı tarafındann, bu sene Ankara'da dört ayrı vergi dairesinde oluşturduğu sistem başarılı sonuçlara ulaştı. Bu noktada sistemin var olan eksikliklerinin giderilmesinin ardından, proje ülkemiz genelinde vergi ve trafik cezaları için araçlara haciz sistemi kullanılacaktır.

Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında daha önceki senelerde imzalanan protokol ile borçlu araçlara internet üzerinden haciz uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Protokol kapsamında Maliye Bakanlığı, bir yazılım geliştirdi. Yazılım ile birlikte, tebligat ve posta gibi işlemlere gerek kalmadan, borçlu araçların üzerine şerh konulacak. Ayrıca Maliye Bakanlığı, borçlu araçları Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirimini gerçekleştirecek. Bu sayede Emniyet Genel Müdürlüğü de gelen yazı üzerine araçlar üzerine şerh koyabilme olanağına sahip olabilecektir. Şerhli araçlar satılamayacak ve teminat olarak gösterilemeyecek. Bu tür işlemlerin yapılabilmesi için araçların borçlarının ödenmesi gerekecek.

Maliye Bakanlığı, araçlara e-haciz uygulamasını Ankara'da dört vergi idaresinde pilot olarak uyguluyor. Halen Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'na bağlı Karagüzel, Yahya Galip, Ostim ve Yeğenbey vergi dairelerinde, borçlu araçlar üzerine yazışma yapılmadan şerh konuluyor. Pilot uygulama büyük ölçüde başarılı oldu. Yazılımın aksayan yönlerinin de giderilmesi ile birlikte sistem Türkiye geneline uygulanmaya başlayacak. Bakanlık, önümüzdeki yıldan itibaren sistemi yaygınlaştıracak.

Yayınlanma Tarihi : 2013-09-17 13:25:20


Bu yazıyı 0 Kişi Beğendi 1118 Kişi Okudu


Benzer Yazılar

Yorum Yazın(Maximum characters: 100)
Karakter Kaldı.
Gönder
Yapılan yorumlarda IP adresi ve diğer bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Talep Şifreniz

Cep Telefonunuz

Nakliyat talebinize verilen teklifleri görmek için şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Talep eklerken kullanıdığınız cep telefon numaranızı giriniz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Nakliyat Uzmanı Görüşü
Mehmet Aydoğan
Nakliyat Uzm.

Nakliye firmaları rehberimiz hakkında bilgi

Ev taşımak zor bir iş olsa da evden eve nakliye firmaları ile ev taşımak kolaylaşıyor. Sizi zahmete sokmadan evinizi taşıyan firmalar Türkiye'nin her bölgesinde, her ilind Devamı

EN ÇOK OKUNANLAR

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Günümüzde evden eve nakliyat hizmeti, insanların oluşan ihtiyaçlarına ve taleplerinin yoğunluğu nedeni ile oldukça büyük bir popülarite kazanmıştır. Günümüzde artık tü Devamı


Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Evden eve nakliyat sektörü içerisinde vatandaşlara sunulmakta olan evden eve nakliyat hizmetinin diğer pek çok hizmet alanında olduğu gibi en yüksek güvenlik önlemleri ile vatandaşlara sun Devamı


Haberdar Ol !

Portalımız hakkında haber ve duyurular haftalık email adresinize gönderilir.