Evden Eve Nakliyat Firmalarının Yükümlülükleri

 Evden Eve Nakliyat Firmalarının Yükümlülükleri
Evden eve nakliyat hizmeti sektörü içerisinde vatandaşlara nakliyat hizmetleri sunmakta olan evden eve nakliyat firmalarının yerine getirmeleri gerekli olan pek çok yasal yükümlülük bulunmaktadır. Bu noktada da nakliyeci yükümlükleri arasında eşyaların kaliteli, rahat ve güvenli bir şekilde nakliye edilmesine olanak sağlayacak önlemleri almak ve eşyayı taahhüt ettiği yere kadar götürmek yer almaktadır.

Karayolu Taşıma Kanunu içerisinde yer almakta olan maddeye göre, evden eve nakliyat taşımacı ,taşımanın uygun şekilde gerçekleştirilebilmesi için taşımaya elverişli bir araç temin etmek mecburiyetindedir. Söz konusu aracın taşıt kartına sahip olması ve kanuna uygun olarak sigortalarının yaptırılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda taşımacı taşıma hizmetini yerine getirebilecek kapasite ve donanıma sahip sürücüler bulundurmak, sürücülerin fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı olduklarını sürekli kontrol etmek zorundadır.

Evden eve nakliyat hizmeti esnasında ise beklenmedik bir olay ya da durumun oluşması neticesinde nakliye hizmeti aksamış ya da tamamlanmamışsa evden eve nakliyat firmasının güzergah değiştirerek nakliye hizmetini tamamlama yoluna gitmek mecburiyeti bulunmaktadır. Koşulların taşımayı tamamlamaya hiçbir koşulda izin vermemesi durumunda yolcu veya eşyayı güzergah üzerinde vatandaşların talep ettiği bir yere kadar götürmek veya yolcu ve eşyayı hareket noktasına geri getirmek zorundadır.

Evden eve nakliyat hizmetinde beklenmedik bir olay sonucunda da olsa tamamlamaması durumunda sözleşme akdi yerine getirilemediğinden nakliyat vatandaşların ek taşıma ücreti talep etme şansı bulunmamaktadır.

Bunun dışında evden eve nakliyat firmalarının yasal yükümlülükleri arasında oldukça büyük bir önem arz etmekte olan bir husus daha bulunmaktadır. Bu noktada evden eve nakliyat firmalarının mutlak suret ile altışar aylık süreler zarfında sene de en az iki kez olacak şekilde şoförlerinin ceza puanı durumunu Emniyet Genel Müdürlüğünden öğrenmek ve ceza puanı yüksek olan şoförler ile ilgili, eğitim ve iç denetim yönünden gerekli önlemleri alma mecburiyeti bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 2013-09-18 13:32:54


Bu yazıyı 0 Kişi Beğendi 1208 Kişi Okudu


Benzer Yazılar

Yorum Yazın(Maximum characters: 100)
Karakter Kaldı.
Gönder
Yapılan yorumlarda IP adresi ve diğer bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Talep Şifreniz

Cep Telefonunuz

Nakliyat talebinize verilen teklifleri görmek için şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Talep eklerken kullanıdığınız cep telefon numaranızı giriniz.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Nakliyat Uzmanı Görüşü
Mehmet Aydoğan
Nakliyat Uzm.

Nakliye firmaları rehberimiz hakkında bilgi

Ev taşımak zor bir iş olsa da evden eve nakliye firmaları ile ev taşımak kolaylaşıyor. Sizi zahmete sokmadan evinizi taşıyan firmalar Türkiye'nin her bölgesinde, her ilind Devamı

EN ÇOK OKUNANLAR

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Ev Nakliyesinde Kullanılan Paketleme Ürünleri

Günümüzde evden eve nakliyat hizmeti, insanların oluşan ihtiyaçlarına ve taleplerinin yoğunluğu nedeni ile oldukça büyük bir popülarite kazanmıştır. Günümüzde artık tü Devamı


Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Güvenceli Evden Eve Nakliyatın Faydaları

Evden eve nakliyat sektörü içerisinde vatandaşlara sunulmakta olan evden eve nakliyat hizmetinin diğer pek çok hizmet alanında olduğu gibi en yüksek güvenlik önlemleri ile vatandaşlara sun Devamı


Haberdar Ol !

Portalımız hakkında haber ve duyurular haftalık email adresinize gönderilir.